وبلاگ

  • دنیای هزار و یک رنگ چای
  • 1 دیدگاه
  • 1 دیدگاه
  • 6

11 حقیقت جالب در مورد چای

آنچه در مورد چای شاید نشنیده باشید

حتما شما هم می‌دانید که چای فواید بسیاری دارد. چای علاوه بر تنظیم قند خون، دور نگه داشتن شما از استرس و افسردگی، حتی می‌تواند به خواب شما در هنگام شب کمک کند. از سالهای دور چای در میان مردم چین محبوب بوده و شاید یکی از دلایلی باشد که مردم چین عمر طولانی‌تری به نسبت مردمان کشورهای دیگر دارند. اما به جز این موارد، حقایق جالب‌تر دیگری هم در رابطه با چای وجود دارد که شاید در مورد آنها چیزی نشنیده باشید. در ادامه می توانید 11 حقیقت خواندنی از چای را بخوانید.

1. کشورهای آسیای شرق، به خصوص چین زادگاه اولیه چای محسوب می‌شوند.

2. بر اساس ارزیابی‌های انجام شده می‌توان گفت در حدود 1500 نوع چای در جهان وجود دارد، این تعداد حتی می‌تواند بیشتر هم باشد.

3. پس از آب، چای پر مصرف‌ترین نوشیدنی در کل جهان محسوب می‌شود.

4. مردم انگلیس به طور میانگین 165 میلیون فنجان چای در طول روز می‌نوشند. این تعداد از مقدار 62 میلیارد چای در سال نشات می‌گیرد.

5. "چای سیاه" در امریکا، همان "چای قرمز"  در چین است.

6. نوشیدنی ملی دو کشور ایران و افغانستان چای است.

7. در کل جهان سالانه 3 میلیون تن چای تولید می‌شود. در میان کشورها چین با تولید 29 درصد ازمقدار کل بزرگترین تولیدکننده چای در جهان است.

8. اگرچه 1500 نوع چای وجود دارد، اما همه آنها از برگ های 6 نوع اصلی چای یعنی :چای سفید، چای زرد، چای سیاه ، چای oolong که از یک گیاه چینی گرفته شده و یک نوع چای تیره که به Post-fermented معروف است، ساخته شده‌اند.

9. تی بگ و چای یخ (ice tea) برای اولین بار در سال 1904 در امریکا تولید شدند. تی بگ یا همان چای کیسه‌ای به طور اتفاقی توسط شخصی امریکایی به نام توماس سالیوان ساخته شد. وقتی سالیوان نمونه‌های چای را در کیسه‌های کوچک برای مشتری خود فرستاده بود، آنها نمی‌دانستند که باید محتویات کیسه را از آن خارج کنند و چای را به همان شکل مصرف کردند، سالیوان از این فرصت برای ساخت چای‌های فوری یا تی‌بگ استفاده کرد. امروزه این نوع چای به دلیل اینکه سریع قابل مصرف است در میان مردم به محبوب شده طوری که 96 درصد مردم انگلستان از تی بگ استفاده می‌کنند.

10. با حدود نیم کیلوگرم برگ  خشک شده چای، یا همان چای فله‌ای می توانید 200 فنجان چای داشته باشید.

11. گران‌ترین نوع چای در رشته کوه Ya’An در چین تولید می‌شود. هزینه این چای در حدود 200 دلار برای یک فنجان است.

 

1 نظر ثبت شده | نظر دهید

Gravatar image
  • علی یحیی پور
  • ۱۳۹۴/۰۸/۲۹
  • ۱۰:۲۸

مطالب بسیارعالی ومفید

نظر شما درباره ی این مطلب چیست ؟

دسته بندی ها

برچسب ها

محبوب ترین ها

از تازه ترین محصولات با خبر شوید