وبلاگ

  • آکادمی چای
  • دیدگاه ها
  • دیدگاه ها
  • 3

چای با رادیکال‌های آزاد می‌جنگد

مقابله با بیماری‌های جدید با چای

انواع چای ظرفیت جذب اکسیژن بالایی دارد و به همین دلیل نوشیدن چای  یکی از راه‌هایی مبارزه با رادیکا‌ل‌های آزاد است. از آن‌جایی که رادیکال‌های آزاد نقش زیادی در ایجاد بیماری‌های خطرناک دارند، پیدا کردن راه‌هایی برای مقابله با آن‌ها ضروری به نظر می‌رسد.

رادیکال آزاد چیست؟

راديكال های آزاد ، مولكول‌هايی هستند كه به علت از دست دادن الکترون در آخرين لايه الكترونی، دارای بار الکترونیکی مثبت هستند و همین مسئله باعث افزایش عکس العمل شیمیایی آن‌ها می‌شود. هنگامی که مولکول اکسیژن (O2) در معرض تشعشع قرار می‌گیرد، یک الکترون از دیگر مولکول‌ها برمی‌دارد و به آن‌ها آسیب می‌زند و همچنین موجب تخریب DNA می‌شود .راديكال آزاد مي‌تواند به چربي‌های بدن حمله کند، به غشاء سلولي نفوذ کند يا مواد سمي را به بافت های دور خود انتشار بدهد. اين تخريب‌های غيرقابل جبران، منجر به تغيير عملكرد سلولي و يا مرگ سلولي مي‌شود .

راه مقابله با رادیکال آزاد چیست؟

در شرایط معمول بدن می‌تواند خود با رادیکال‌های آزاد مبارزه کند اما زندگی شهرنشینی، پیشرفت تکنولوژیک، آلودگی هوا، آلودگی‌های الکترومغناطیسی محیط و عوامل بی‌شمار استرس‌زا، باعث تشکیل رادیکال‌های آزاد بسیار زیادی در بدن شده‌اند که بیماری‌های متعدد عصر جدید مانند سرطان، پیری پوست، مشکلات قلبی، کاهش سیستم ایمنی بدن، اختلالات عصبی، از کار افتادن عضلات، دیابت و بسیاری دیگر از بیمار‌ی‌ها را به وجود آورده‌اند.

آنتی‌اکسیدان‌ها

آنتی‌اکسیدان‌ها یک الکترون اضافی خود را به رادیکال‌های آزاد می‌دهند و به این ترتیب آن را خنثی کرده و زنجیره‌اش را قطع می‌کنند و احتمال ابتلا به بیماری‌ها را تا حد زیادی کاهش می‌دهند.

چای سبز و چای سیاه

چای سبز و چای سیاه از آنتی‌اکسیدان‌هایی هستند که به دلیل ظرفیت بالای جذب رادیکال اکسیژن می‌توانند به مقابله با رادیکال‌های آزاد کمک ‌کنند. با اینکه، چای سبز ظرفیت آنتی‌اکسیدان بیشتری از چای سیاه دارد اما ماده‌ای به نام تئافلاوین در چای سیاه وجود دارد که ظرفیت آنتی‌اکسیدانی قابل ملاحظه‌ای دارد. نوشیدن و لذت بردن از چای یکی از روش‌هایی است که در کنار رعایت رژیم غذایی سالم، انجام فعالیت‌های ورزشی وکاهش استرس می‌تواند تا حد زیادی به مبارزه با آنتی‌اکسیدان‌ها بپردازد و سلامتی بیشتری را برای ما به ارمغان بیاورد.انواع چای ظرفیت جذب اکسیژن بالایی دارد و به همین دلیل نوشیدن چای  یکی از راه‌هایی مبارزه با رادیکا‌های است. از آن‌جایی که رادیکال‌های آزاد نقش زیادی در ایجاد بیماری‌های خطرناک دارند، پیدا کردن راه‌هایی برای مقابله با آن‌ها ضروری به نظر می‌رسد.

 

نظر شما درباره ی این مطلب چیست ؟

دسته بندی ها

برچسب ها

محبوب ترین ها

از تازه ترین محصولات با خبر شوید