وبلاگ

  • دنیای هزار و یک رنگ چای
  • دیدگاه ها
  • دیدگاه ها
  • 3

آداب و سنت های چای در چین

چای در فرهنگ های مختلف

چای پس از آب دومین نوشیدنی پرمصرف در جهان است. بسیاری از ما حداقل یک فنجان چای در طول روز می نوشیم. شاید برای شما هم جالب باشد بدانید این نوشیدنی پرطرفدار آداب خاصی در فرهنگ ها و کشورهای مختلف باشد. در پست هایی با موضوع «چای در فرهنگ های مختلف » می‌خوانیم که کشورهای مختلف چه سنت‌هایی برای نوشیدن چای دارند. در این پست به سراغ کشور چین رفته‌ایم.

 چین

طبق افسانه‌ها چای اولین بار توسط یک امپراطور چینی به نام شنونگ حدود 2000 سال پیش از میلاد کشف شد. زمانی که در یک تابستان این امپراطور با همراهان خود به سفری دور از منطقه خود رفته بود، در حالیکه خدمتکارانش در حال جوشاندن آب برای او بودند چند برگ از بوته چای درون آب جوش شنونگ افتاد و او طعم چای را برای اولین بار چشید. امروزه چای به عنوان یکی از 7 ضرورت اصلی در کشور چین نام برده می‌شود. در سال‌های دور چای در این کشور بیشتر مصرف دارویی داشت اما امروزه علاوه بر انواع درمان های دارویی برای استفاده روزانه و رفع تشنگی هم به کار برده می‌شود. چای سبز و برخی چای‌های مخصوص چینی از جمله oolong  پرمصرف‌ترین انواع چای در چین هستند.

مراسم چای چینی به عنوان یک مراسم آیینی سنتی در باب احترام به طبیعت و جست و جوی صلح برگزار می‌شود و آیین های بودیسم، تائوییسم و کنفوسیوس را باهم دربردارد. نام این مراسم سنتی در چین متشکل است از  "he" به معنای صلح، “jing” به معنای ساکت و آرام، “yi” به معنای لذت بردن و “zhen” به معنای حقیقت است.

یکی دیگر از این مراسم‌های مرتبط با چای “Gung fu” نام دارد که در مناطق خاصی مثل Fujian برگزار می شود. این مراسم در سال‌های اخیر برای گردشگران تبلیغ شده و افراد زیادی برای دیدن این مراسم به چین سفر کرده اند. Gung fu در اصل به معنی « تلاش برای درست کردن چای » است و در این مراسم تشریفات آماده‌سازی و پذیرایی چای oolong به عنوان نشانه‌ای برای احترام به میهمانانی که چای برای آنها آماده می‌شود، به نمایش گذاشته می‌شود. امروزه برخی فروشگاه‌های مخصوص چای این مراسم ها را برای جذب گردشگران، برقراری تعامل و ارتباط با یکدیگر و احترام به سنت‌ها برگزار می‌کنند.

نظر شما درباره ی این مطلب چیست ؟

دسته بندی ها

برچسب ها

محبوب ترین ها

از تازه ترین محصولات با خبر شوید