وبلاگ

  • دنیای هزار و یک رنگ چای
  • دیدگاه ها
  • دیدگاه ها
  • 1

آداب و سنت های چای در هند

چای در فرهنگ های مختلف 2

در قسمت دوم «چای در فرهنگ‌های مختلف» این بار به سراغ کشور هند رفته ایم. هند بزرگترین صادر کننده چای در جهان است. بسیاری از محصولات چای در خانه‌ها مصرف می‌شوند و این موضوع اهمیت این محصول و تاثیر اقتصادی آن در کشور را نشان می‌دهد. از آنجایی که گیاه چای به شکل بومی در شمال غرب هند می‌رویید، چای در ابتدا در برنامه غذایی مردم هند وجود نداشت تا زمانی که انگلیسی‌ها حوالی سال 1850 در هند شروع به تولید چای کردند.
کلمه Chai در هند برای چای به کار برده می‌شود که از Cha که کلمه چینی چای است گرفته شده. عبارت Chai به معنی ترکیب این نوشیدنی با ادویه‌جات مختلف است. دستور درست کردن چای در هر قاره، کشور، شهر و حتی خانواده‌ای متنوع و متفاوت است. اما اجزای سنتی تشکیل‌دهنده چای ادویه‌دار معمولا شامل چای سیاه ترکیب شده با ادویه‌جات قوی مثل دارچین، هل، میخک، زنجبیل و فلفل سیاه است. چای ادویه‌دار معمولا با شیر دم می‌شود و برای شیرین کردن آن از شکر و عسل استفاده می‌شود.
محبوب‌ترین نوع چای در هند، چای ماسالا است. چای شیرین همراه با شیر و چاشنی‌هایی مثل هل و دارچین. چای انگلیسی proper هم در بسیاری از جوامع و مراسم‌ها به خصوص مراسم‌هایی که مربوط به معاملات و روابط اجتماعی با بریتانیا باشد استفاده می‌شود. شما نمی‌توانید به هند بروید و بدون مشاهده چای و فرهنگ مخصوص به آن از آنجا خارج شوید. چای ماسالا یا چای ادویه‌دار نوشیدنی است که در تمام گوشه و کنار هند می‌توانید آن را ببینید. این چای اگرچه در تمام نقاط هند مصرف می‌شود، اما ممکن است در هر نقطه یا مکانی، بسته به آداب و رسوم آن منطقه، محله و یا شخصی که آن را درست می‌کند به روش‌های کاملا متفاوتی تهیه شود. اگر شما این چای را در خانه فردی در هند نتوانید بچشید، به احتمال زیاد آن را در کنار خیابان و در دکه‌های کوچک یا مغازه‌های چای فروشی می‌توانید بیابید. فروشندگان چای که به آنها در هند wallah یا chai wallah  می‌گویند با وسایل چای‌ساز خود در گوشه ای از تمام خیابان‌های هند از بزرگترین شهر گرفته تا بیابان‌های دورافتاده ایستاده یا نشسته‌ مشغول تهیه و فروش چای به مردم هستند. هر یک از آنها سبک خود را برای دم کردن چای دارند و معمولا چای را در ظرف‌های کوچک می‌فروشند. اگر شما به شهری رفته باشید که شعبه‌های قهوه فروشی استارباکس در آن وجود داشته، حالا می توانید تعداد شعب استارباکس آن شهر را در 100 ضرب کنید تا به طور تقریبی تعداد wallah ها در شهرهای هند دستتان بیاید.  

قسمت قبلی «چای در فرهنگ‌های مختلف » در رابطه با کشور چین را اینجا بخوانید. 

نظر شما درباره ی این مطلب چیست ؟

دسته بندی ها

برچسب ها

محبوب ترین ها

از تازه ترین محصولات با خبر شوید